luni, iunie 15, 2026
25.6 C
Slatina

Tenis de masă: România avansează în semifinalele Campionatelor Mondiale pe echipe după victorie cu Franța

Surse

Selecționata feminină a României s-a calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale pe echipe de tenis de masă de la Londra, după o victorie în fața Franței cu scorul de 3-1. Tricolorele, locate în top 7 mondial, au scris istorie fiind cu un pas aproape de podiumul mondial, reprezentând prima medalie la Mondiale pentru România în 26 de ani, de la bronzul cucerit în 2000 la Kuala Lumpur.

Franța, ocupanta locului 5 în clasament, a deschis întâlnirea cu Jia Nan Yuan învingătoare asupra Adinei Diaconu în cinci seturi (3-2; 7-11, 13-11, 11-8, 8-11, 11-5). Egalarea a venit repede prin Bernadette Szocs, care a trecut de Prithika Pavade în cinci manșe (3-2; 11-7, 11-9, 11-13, 5-11, 11-2).

În momentul decisiv, Andreea Dragoman a adus avantajul României cu o victorie 3-1 în fața Charlottei Lutz (11-6, 11-7, 6-11, 11-6). Partea finală a întâlnirii a fost adjudecată de Szocs, care a învins Jia Nan Yuan tot în patru seturi (3-1; 10-12, 11-6, 11-4, 14-12).

În urma acestui succes, echipa României va înfrunta China, campioana mondială, în semifinală, sâmbătă, la ora 14:30, ora României. Performanța reprezintă un pas important în consolidarea statutului României în tenisul de masă feminin și adaugă un capitol istoric în palmaresul sportului românesc la nivel mondial.

Hot this week

Captură de peste 230.000 de țigarete de contrabandă la Calafat într-o acțiune BLITZ

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției...

Accident aviatic în Missouri: ce s-a stabilit până acum despre prăbușire la aeroportul Butler Memorial

Un grav accident aviatic s-a produs în apropierea Aeroportului...

Topics

Related Articles

Popular Categories