Autoritățile din județul Argeș au intensificat controalele în zona DN 7C – Transfăgărășan pentru prevenirea hrănirii urșilor. În ultimele trei săptămâni, Direcția Silvică Argeș, în colaborare cu echipele mixte stabilite prin ordinul prefectului, a aplicat șase sancțiuni contravenționale, totalizând 50.000 de lei, dintre care două avertismente și patru amenzi.
Acțiunile au fost coordonate în contextul intrării în vigoare a Ordinului Prefectului nr. 136/27.05.2026, emis pentru a crește nivelul de monitorizare în zonele frecventate de urși, în special pe Transfăgărășan. Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a anunțat menținerea patrulelor, monitorizării și a controalelor în zonele din gestiunea Direcției Silvice Argeș, pentru a reduce riscul producerii de incidente dintre turiști și animale sălbatice.

